Môj príbeh

Ako ma moje zdravotné ťažkosti priniesli k Pilatesu

Čitať viac

Ako dieťa som nikdy veľmi nešportovala. 

 

Okrem krátkodobých kurzov spoločenských a moderných tancov, zopár sobôt a nediel v zime na klzisku, prípadne na Kolibe na lyžiach a v lete na kúpalisku alebo pri mori, žiadny pohyb. Počas študentských rokov môj úprimný vzťah k športu vyjadrovalo moje vtedajšie heslo: “Športom k trvalej invalidite”.

Lenže zdravotné problémy na seba nenechali dlho čakať

 

Neskôr som sa vydala, mala dieťa a vtedy mi začali problémy s chrbticou. Často som pociťovala bolesť v oblasti chrbtice už na dotyk. Ale zasa mladé telo vydrží. Ako pribúdali roky, starosti a stres, moje ťažkosti sa stupňovali. Prešla som niekoľkokrát elektroliečbou, masážami, dostala som lieky. Keď som si prečítala ich nežiadúce účinky, bola som zhrozená a skončili okamžite v koši.

Raz mi rehabilitačná lekárka dala súbor špeciálnych cvikov na chrbticu, neskôr som začala chodiť do posilňovne, cvičila som 5 Tibeťanov atď, atď. Pri cvičení 5 Tibeťanov ma jedného dňa seklo v krčnej chrbtici a bolo po cvičení. S posilňovňou to nebolo o nič lepšie. Väčšinou na druhý deň po cvičení som mala ráno také závraty, že cestou z postele do kúpeľne som išla popri stene a zachytávala sa steny rukami.

Neskôr stačilo iba otočiť hlavou z jednej strany na druhú a prišla migréna, závraty, pocity na odpadnutie, na zvracanie. Každý, čo i len malý pohyb môj stav zhoršoval. Krčná a hrudná chrbtica bolo to, čo ma trápilo celé roky. Jedného dňa som navštívila lekárku, vertebrologičku. Po prehliadke a zhodnotení videného mi napísala rehabilitáciu pozostávajúcu z masáží a cvičenia. Masáže boli fajn, ale to cvičenie ma dostalo.

Konečne svetlo na konci tunela

 

Bola som unesená! Bolo to presne to, čo som hľadala! Cvičenie, ktoré mi sadlo ako nohavice ušité na mieru.

 

Cvičila so mnou úžasná fyzioterapeutka Silvia cvičenie, ktoré sa volá Pilates. Až vtedy som sa s Pilatesom ako s cvičením zoznámila osobne. Počula som o ňom už dávno, vedela som, že existuje, ale nijak zvlášť ma jeho názov nepriťahoval. Priraďovala som ho k cvičeniam typu kalanetika, strečing a podobne, ktoré som skúšala, ale vôbec ma neoslovili. Tento názor na Pilates však trval len do prvej hodiny cvičenia.

S ničím úžasnejším v rámci cvičenia som sa v mojom živote nestretla! Bola som unesená! 

 

Bolo to presne to, čo som hľadala, cvičenie, ktoré mi sadlo ako nohavice ušité na mieru. Fascinovalo ma na ňom všetko. Prepojenosť dokonale prepracovaných cvikov s ich úžasným pôsobením na moje svaly, na moje telo, ale aj na moju psychiku. A čo ma fascinovalo najviac, bol efekt. Rýchly efekt. Najrýchlejší, s akým som sa v živote stretla. Už po prvej hodine intenzívneho cvičenia (Silvia mi nedovolila žiadne ulievanie), som cítila, že je niečo inak. Kráčalo sa mi ľahšie, cítila som sa pevnejšia, stabilnejšia, čo súviselo s hodinovým držaním tela počas cvičenia v správnej polohe.

Neverila som

 

Keďže nie som typ, ktorý hneď všetkému uverí a poddá sa každému pocitu, hovorila som si, že to bude asi psychika, že som si to zrejme vsugerovala, chcela som, aby som to tak cítila. Nie je predsa možné po hodinovom cvičení cítiť akýkoľvek náznak zmeny k lepšiemu, no po ďalšej hodine so Silviou sa to zopakovalo a potom zasa a bolo to vždy citeľnejšie a citeľnejšie. Zo začiatku som mávala trochu svalovú horúčku, ale tá trvala vždy čoraz kratšie. Najdôležitejšie pre mňa bolo zistenie, že okrem úžasného pocitu a silnej motivácie z neskutočne rýchleho efektu cvičenia nemám, odkedy cvičím Pilates, žiadne bolesti, žiadne závraty, žiadne seknutia v krčnej alebo hrudnej chrbtici, žiadne migrény.

Omnoho viac ako som očakávala

 

Čerešničkou na torte je, že sa mi upravili aj moje ťažkosti s refluxnou chorobou, ktoré ma dosť často trápili. Že akú to má súvislosť? Neverili by ste, aký vplyv má na vaše trávenie napr. postavenie bránice a ostatných vnútorných orgánov. Ak máte celé roky nesprávne držanie tela, sedavé zamestnanie, kde si pri hrbení neustále tlačíte na vnútorné orgány, verte, že súvislosť tam je a nie malá.

Riešenie nielen pre mňa

 

Cvičenie Pilates treba skutočne zažiť!

Moja rehabilitácia sa pomaly končila a ja som začala uvažovať, čo ďalej. Takéto úžasné cvičenie, s tak neskutočným efektom pre ľudské telo! Moja charitatívna povaha a sklony všetkých zachraňovať sa opäť prejavili. Veď to treba učiť ďalších ľudí! Pomôcť im! Ukončiť ich trápenie s problémami, ktorými som sama prešla! Nakoniec som sa rozhodla absolvovať Inštruktorský kurz Pilates. Pri výbere som bola veľmi precízna a vybrala som si zariadenie, ktorého majiteľka a riaditeľka sa venovala cvičeniu Pilates už dlhé roky a Pilates sa učila a konzultovala okrem iných aj priamo so súčasníkmi a priamymi žiakmi Josepha Pilatesa. Ale ako sa hovorí: „To sa nedá opísať, to treba zažiť.“ 

Cvičenie Pilates treba skutočne zažiť.

 

Chcete sa o metóde Pilates dozvedieť viac?

Prihláste sa na kurz a uvidíte, že výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

 

Dada Manduchová