Čo je Pilates?

Pilates je cvičebný systém, ktorý sa zameriava na posilnenie svalov, zlepšenie flexibility a správnu posturu pomocou kontrolovaných pohybov a dýchania.

Čitať viac

Je to úžasné, do detailov prepracované cvičenie, ktorého podstatou je vyrovnávanie svalových dysbalancií -  nerovnováhy. Tá vzniká na základe zaužívaných nesprávnych pohybových stereotypov, pri nečinnosti, ale aj pri nadmernej činnosti povrchových svalov. Pri cvičení Pilates metódou naťahujeme svaly, ktoré sú namáhané a preto skrátené, buď ich používaním počas dňa v bežnom živote, stresom, alebo preto, že pracujú za iné svaly, ktoré by mali pracovať, ale nepracujú. Svaly, ktoré nepoužívame a sú ochabnuté, sa posilňujú a spevňujú, ale následne aj naťahujú, aby časom neprišlo k ich nežiaducemu skráteniu. Tým sa svaly celého tela dostanú do rovnováhy.

Fenomenálne cviky, prepracované do najmenších detailov

Dokonalé, do detailov premyslené cvičenia tiež ponúkajú spôsob, ako si vymodelovať brucho, spevniť boky či zadok, zlepšiť držanie tela, zbaviť sa chronických bolestí chrbta, inkontinencie, ale aj celulitídy. Navrátenie fyzickej pohody prináša aj duševnú pohodu, zlepší sebavedomie a dodá množstvo novej energie.

Prečítajte si viac o tvorcovi cvičebnej metódy Pilates – o Josephovi Pilatesovi (prelink)

 

Vyrovnanie svalovej nerovnováhy

 

O svalovej nerovnováhe hovoríme vtedy, keď je jedna skupina svalov nášho tela ochabnutá, zatiaľ čo iná skupina svalov je preťažená. Preťažené svaly majú sklon k skráteniu a tuhnutiu, čo sa po určitom čase prejaví bolesťou a diskomfortom. Navyše často pracujú práve za tie svaly, ktoré máme ochabnuté.

Správnym cvičením Pilates cvikov sa vaša svalová nerovnováha odbúra. Tajomstvo sa skrýva na pohľad v úplne jednoduchom postupe - preťažené svaly sa uvoľňujú a naťahujú. Zároveň sa pre ne vytvára taká poloha, aby sa pri cvičení nezapájali. Naopak, ochabnuté svaly sa veľmi účinne posilňujú, ale aj naťahujú. Výsledok príde rýchlejšie, než by ste očakávali.

 

Nesprávne pohybové stereotypy

 

Veľa chronických zdravotných problémov v oblasti pohybového aparátu sa odvíja práve od nesprávnych pohybových stereotypov ako je jednostranné zaťažovanie pohybového aparátu (pri niektorých športoch), nevhodné aktivity, nesprávne sedenie pri počítači, telke, či v aute.

Väčšinou si ich ani neuvedomujeme, ale naše telo áno. Po čase nám začne vysielať signály v podobe bolestí chrbta, krížov, krčnej chrbtice, hrudnej chrbtice, stuhnutých a bolestivých horných trapézov.

Tieto bolesti sa stanú veľmi nepríjemnou súčasťou nášho života. Masáže, lieky, rehabilitácia a pod., dokážu na chvíľu potlačiť tieto symptómy, ale nevyriešia príčinu nášho problému, pokiaľ budeme aj naďalej pokračovať v našich zaužívaných nesprávnych pohybových stereotypoch.

Pilates je úžasný práve v tom, že dokáže tieto nesprávne pohybové stereotypy odbúrať a tým odstrániť primárnu príčinu našich ťažkostí a diskomfortu. Správnym vykonávaním Pilates cvikov sa postupne dosahuje správne držanie tela, ktoré nás do vykonávania nesprávnych pohybových stereotypov už nepustí. 

Naše telá sú dokonalé. Potrebujú iba primeranú starostlivosť, tak ako všetko, na čom nám záleží a chceme, aby nám čo najdlhšie vydržalo. Čo môže byť dôležitejšie? Keď prídeme o svoje telo, kde budeme žiť?

 

Správne dýchanie

 

Dýchanie je pri metóde Pilates veľmi dôležité a kladie sa naň veľký dôraz. Ide o bočné – laterálne dýchanie, čo znamená, že dýchame do bočných stien spodnej časti hrudného koša – do bokov rebier.

V dnešnej dobe takmer žiaden dospelý správne nedýcha. Naše dýchanie je plytké, povrchné a degenerované, či už nesprávnym držaním tela, nesprávnym sedením pri PC, častým stresom a pod.

Takýto spôsob dýchania prináša po čase rôzne chronické zdravotné problémy, ako bolesti hlavy, migrény, bolestivé a stuhnuté svaly tela, malátnosť. Príčinou je, že naše telo nemá dostatok kyslíka.

Pilates dýchanie okysličuje organizmus a učí, ako správne dýchať. Vďaka tomu sa človek cíti svieži, silný, vitálny a plný energie. Hlboké nádychy nosom a hlboké výdychy ústami sú úžasné nielen pre naše telo, ale aj pre našu psychiku. Je to ďalší fenomén metódy Pilates, ktorý nám dáva skvelý pocit rovnováhy a harmónie.

 

Správne držanie tela

 

Správne držanie tela je ďalšou úžasnou vecou, ktorú vám Pilates ponúka a učí. Postavte sa bokom k veľkému zrkadlu a sledujte si svoje držanie tela od hlavy až po prsty na nohách.

Ak máte predsunutú bradu, ramená ohnuté dopredu, vystrčené brucho a ste prehnutí v driekovej časti chrbtice, tak presne toto správne držanie tela nie je. Ak s tým nič neurobíte, po čase vás môže začať chronicky bolieť chrbát, kríže, šija a svaly horného trapézu budú bolestivé a stuhnuté ako skala.

Dosiahnutie správneho držania tela umocňuje aj to, že všetky Pilates cviky sa vykonávajú vždy v postoji alebo v polohe správneho držania tela. Nič lepšie pre zafixovanie si správneho držania tela neexistuje. Je až neuveriteľné, akú pamäť majú svaly nášho tela. Presvedčte sa sami.