Kto bol Pilates?

Joseph H. Pilates bol zakladateľom Pilatesu, cvičebnej metódy, ktorá sa zameriava na posilňovanie svalových skupín, zlepšenie flexibility a celkovú kondíciu tela.

Čitať viac

Joseph Hubertus Pilates (1883-1967) je tvorcom úžasnej metódy cvičenia známej ako Pilates.

 

V detstve bol Joseph veľmi chorľavé dieťa. Trpel krivicou a astmou. Napriek všetkému bol už v mladosti zástancom filozofie zdravého tela a mysle. Posilňoval, lyžoval, boxoval, plával a venoval sa gymnastike. Jeho pozornosti neušli ani jóga, sebaobrana, tanec či vzpieranie. Zaujímal sa o východné tradičné spôsoby starostlivosti o telo a tiež o grécke a nemecké cvičenia, budujúce silné a pevné svalstvo. Nakoniec skombinoval princípy východnej a západnej filozofie a vytvoril svoj vlastný cvičebný program pre rozvoj tela a ducha a nazval ho kontrológia. Jeho cvičebná metóda bola prvýkrát zverejnená v roku 1914.

 

Kontrológia je kompletnou koordináciou tela, mysle a ducha

 

Na začiatku 1. svetovej vojny bol Pilates ako cudzinec internovaný na ostrov Man. Pracoval tu so svojimi spoločníkmi a usilovne im pomáhal nachádzať ich telesnú aj duševnú rovnováhu. Nikto z nich nepodľahol chrípkovej epidémii. Povrávalo sa, že práve vďaka cvičebnej metóde Pilates.


Počas 1. svetovej vojny pôsobil Joseph Pilates aj ako ošetrovateľ. V snahe pomôcť imobilným pacientom, pripútaným na lôžko, zostavil dômyselnú sériu cvičení. K nemocničným posteliam vyrobil cvičebné pomôcky a vytvoril program na posilňovanie a naťahovanie končatín a chrbtice. Pilates použil všetko, čo mal k dispozícii: pružiny z postelí, stoličky, police a podobne. Neskôr bolo práve toto náradie inšpiráciou pre výrobu jeho originálnych cvičebných strojov. Niektoré z nich môžeme dodnes vidieť vo fitnes centrách. Sériou špeciálnych a do detailov premyslených cvikov dokázal Pilates obnoviť u pacientov pohybové reflexy a primäť ich k pohybu. Jeho úspech nenechal na seba dlho čakať a bol požiadaný trénovať Elitnú jednotku britskej armády. Pilates dostával tiež ponuky od vrcholových športovcov. Neskôr odišiel do USA a v roku 1926 založil prvé oficiálne Pilates štúdio v New Yorku.

 

Chcete vedieť viac o cvičebnej metóde Pilates? 

 

Dozviete sa o nej na našej stránke, ale nezabudnite, že raz zažiť je lepšie ako 100-krát čítať. Neváhajte a príďte si s nami zacvičiť.