Tí, ktorí zasvätili cvičeniu Pilates svoj život - Ron Fletcher

autor: drahomira | datum: January 23, 2018 14:50

Jedným z najznámejších a najstarších cvičiteľov Pilatesu je Ron Fletcher. Toho času má 90 rokov. Predstavím vám ho jedným z jeho výrokov: „Pohyb môžete prežiť ako život – s entuziazmom, s radosťou a gracióznosťou. Pohyb je život a život je práve pohyb a my dostaneme z neho len to, čo doňho vložíme.“

Priami nasledovníci a žiaci Josepha Pilatesa

Ron Fletcher tak ako Romana Kryzanowska patrí k prvej  - priamej generácii učiteľov Pilatesu, ktorí sa túto cvičebnú metódu učili priamo od Josepha a Clary Pilates. Rona priviedlo k Josephovi Pilatesovi zranené koleno. S Josephom a Clarou spolupracoval od roku 1948 do roku 1967 (rok po smrti Josepha Pilatesa).

Od tanečnej choreografie k štúdiu Pilates

Od roku 1940 do roku 1971 pôsobil Ron Fletcher ako tanečný choreograf. V roku 1972 si otvoril na západnom pobreží Ameriky vlastné Pilates štúdio pod názvom Ron Fletcher štúdio pre kontrolu tela, a to priamo na Rodeo Drive vo Wilshire Blvd. v Beverly Hills. Jeho štúdio preslávili osobnosti ako Ali Mac Graw, Barbara Streisand, Candice Bergen, Katharine Ross, Betsy Bloomingdale a Nancy Reagan.

V roku 2003 Ron Fletcher založil Ron Fletcher Program Studio, kde môžu získať vzdelanie a kvalifikáciu v oblasti Pilatesu noví učitelia Fletcher Pilates. V roku 2005 jeho program štúdia získal licenciu ako škola. Jeho vzdelávací program dnes funguje v piatich štátoch USA ale aj v Kanade, Mexiku, Kolumbii, Austrálii, Singapure, Londýne, Tokiu a v Madride.

V roku 2008 získal jeho program v USA ochranný patent a obchodnú značku pod názvom Fletcher Pilates.

Správne dýchanie je základ úspechu

Ako je známe, pôvodný Pilates bolo cvičenie s náradím. Aby ho mohlo cvičiť bez obmedzenia čo najviac ľudí aj bez náradia, vytvoril Ron Fletcher  MAT Pilates, čo je cvičenie na podložke s vlastnou váhou tela ako aj  cvičenie s Pilates Towel (vrkoč).

Ron Fletcher je autorom aj “pilatesovského dýchania” – hlboké nádychy nosom a hlboké výdychy ústami, pri ktorých nám z úst vychádza hláska šššššššššššššššš. Dýchanie pri akomkoľvek cvičení je veľmi dôležité, pretože ak nesprávne dýchate, stúpa vám krvný tlak. Hlboké nádychy vám navyše okysličia organizmus a pri hlbokých výdychoch, pri ktorých vyslovujete hlásku šššššššššššš sa vám všetok kysličník ihličitý ako aj všetka negatívna energia dostanú z tela von.

Ron Fletcher je veľmi kreatívnou a veľmi prínosnou osobnosťou Pilatesu. Vniesol do tejto úžasnej cvičebnej metódy nové prvky, čím ju obohatil v tom najlepšom zmysle slova.