Čo je Pilates?

Život bez bolestí, pružné a štíhle telo, energia a radosť zo života… tak toto je Pilates

Pilates je úžasné, do detailov prepracované cvičenie zamerané najmä na vyrovnávanie svalovej nerovnováhy. Tá vzniká na základe zaužívaných nesprávnych pohybových stereotypov, pri nečinnosti, ale aj pri nadmernej činnosti povrchových svalov. Pri cvičení Pilates metódou naťahujeme svaly, ktoré sú namáhané, a preto skrátené, buď ich používaním počas dňa v bežnom živote, stresom, alebo preto, že pracujú za iné svaly, ktoré by mali pracovať, ale nepracujú. Svaly, ktoré nepoužívame a sú ochabnuté, sa posilňujú a spevňujú, ale následne aj naťahajú, aby neprišlo k ich nežiadúcemu skráteniu. Tým sa svaly celého tela dostanú do rovnováhy.

… fenomenálne cviky, prepracované do najmenších detailov

Dokonalé, do detailov premyslené cvičenia tiež ponúkajú spôsob, ako si vymodelovať brucho, spevniť boky či zadok, zlepšiť držanie tela, zbaviť sa chronických bolestí chrbta, inkontinencie, ale aj celulitídy. Navrátenie fyzickej pohody Vám prinesie aj pohodu duševnú, zlepší sebavedomie a dodá množstvo novej energie.

Podstata Pilatesovej metódy:

centrum – zabezpečuje oporu pre chrbticu, vnútorné orgány a tiež správne držanie tela
dýchanie – hlboký nádych a hlboký výdych sú podstatnou súčasťou cvičebnej metódy Pilates
koncentrácia – sústredenie na každý pohyb, ktorý vykonávame
kontrola – kontrolujeme svaly, žiadne mimovoľné a hazardné pohyby
presnosť – pohyby musia byť vykonávané presne, tiež nastavenie tela pri každom cviku musí byť presné
plynulosť – plynulé vykonávanie cvičenia, jednotlivé cviky na seba nadväzujú
predstava – vytváranie vizuálnej predstavy, ktorú naše telá poslúchajú
precítenie – cvičenie je založené na jeho precítení a “načúvaní” vlastnému telu
spojenie – pozerajte sa na svoje telo ako na celok, Pilates metóda zapája do každého cvičenia všetky svaly

Všetky tieto princípy sa vzťahujú na každý pohyb, ktorý vykonávate.

Prečítajte si viac o tvorcovi cvičebnej metódy Pilates – o Josephovi Pilatesovi.

Pilates na Wikipedii (Anglicky).

Vyrovnanie svalovej nerovnováhy

O svalovej nerovnováhe hovoríme vtedy, keď je jedna skupina svalov nášho tela ochabnutá, zatiaľ čo iná skupina svalov je preťažená. Preťažené svaly majú sklon k skráteniu a tuhnutiu, čo sa po určitom čase prejaví bolesťou a diskomfortom. Navyše často pracujú práve za tie svaly, ktoré máme ochabnuté.

Správnym cvičením Pilates cvikov sa vaša svalová nerovnováha odbúra. Tajomstvo sa skrýva na pohľad v úplne jednoduchom postupe : preťažené svaly sa uvoľňujú a naťahujú. Zároveň sa pre ne vytvára taká poloha, aby sa pri cvičení nezapájali. Naopak, ochabnuté svaly sa veľmi účinne posilňujú, ale aj naťahujú. Výsledok príde rýchlejšie, než by ste očakávali.

Nesprávne pohybové stereotypy

Veľa chronických zdravotných problémov v oblasti pohybového aparátu sa odvíja práve od nesprávnych pohybových stereotypov ako sú jednostranné zaťažovanie pohybového aparátu (napr. pri niektorých športoch), nevhodné aktivity, nesprávne sedenie pri počítači, televízore, či v aute.

Väčšinou si ich ani neuvedomujeme, ale naše telo áno. Po čase nám začne vysielať signály v podobe bolestí chrbta, krížov, krčnej chrbtice, hrudnej chrbtice, stuhnutých a bolestivých horných trapézov.

Tieto bolesti sa stanú veľmi nepríjemnou súčasťou nášho života. Masáže, lieky, rehabilitácia a pod. dokážu na chvíľu potlačiť tieto symptómy, ale nevyriešia príčinu nášho problému, pokiaľ budeme aj naďalej pokračovať v našich nesprávnych pohybových stereotypoch.

Pilates je úžasný práve v tom, že dokáže tieto nesprávne pohybové stereotypy odbúrať, a tým odstrániť primárnu príčinu našich ťažkostí a diskomfortu . Správnym vykonávaním Pilates cvikov postupne dosiahnete správne držanie tela, ktoré vás do vykonávania nesprávnych pohybových stereotypov už nepustí. Naše telá sú dokonalé. Potrebujú iba primeranú starostlivosť, tak ako všetko, na čom nám záleží a chceme, aby nám čo najdlhšie vydržalo. Čo môže byť dôležitejšie?! Keď prídeme o svoje telo, kde budeme žiť?

Správne dýchanie

Dýchanie je pri metóde Pilates veľmi dôležité a kladie sa naňho veľký dôraz. Ide o bočné – laterálne dýchanie, čo znamená, že dýchame do bočných stien spodnej časti hrudného koša – do bokov rebier.

V dnešnej dobe snáď nikto z dospelých ľudí správne nedýcha. Naše dýchanie je plytké, povrchné, skratka degenerované či už nesprávnym držaním tela, nesprávnym sedením pri počítači, častým stresom a podobne.

Takýto spôsob dýchania prináša po čase rôzne chronické zdravotné problémy ako bolesti hlavy, migrény, bolestivé a stuhnuté svaly tela, malátnosť. Príčinou je, že naše telo nemá dostatok kyslíka.

Pilates dýchanie vám okysličí organizmus a naučí vás ako správne dýchať. Vďaka tomu sa budete cítiť svieži, silní, vitálni a plní energie. Hlboké nádychy nosom a hlboké výdychy ústami sú úžasné nielen pre naše telo, ale aj pre našu psychiku. Je to ďalší fenomén metódy Pilates, ktorý nám dáva skvelý pocit rovnováhy a harmónie.

Správne držanie tela

Správne držanie tela je ďalšou úžasnou vecou, ktorú vám Pilates ponúka a naučí vás. Postavte sa bokom k veľkému zrkadlu a sledujte si svoje držanie tela od hlavy až po prsty na nohách.

Ak máte predsunutú bradu, ramená ohnuté dopredu, vystrčené brucho a ste prehnutí v driekovej časti chrbtice, tak presne toto správne držanie tela nie je. Ak s tým nič neurobíte, po čase vás začne chronicky bolievať chrbát, kríže, šija, svaly horného trapézu budú bolestivé a stuhnuté ako skala.

Dosiahnutie správneho držania tela umocňuje aj to, že všetky Pilates cviky vykonávate vždy v postoji alebo v polohe správneho držania tela. Nič lepšie pre zafixovanie si toho, ako správne držať telo neexistuje. Je až neuveriteľné, akú pamäť majú svaly nášho tela! Presvedčte sa sami.